Bordslyster sengustaviansk stil

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BORDSLYSTER, sengustaviansk stil, 1800-tal, delvis äldre delar, för 3 ljus, stomme i förgylld mässing, bas och fotplatta av carraramarmor, slipat glasspjut, behängd med olikslipade prismor, höjd 73 cm

PROVENIENS: Fållans Gård, Trångsund

Omarbetad, kompletterad, smärre slitage och nagg

481197

2017-09-02