Carl Malmsten, "Konsert", fåtöljer
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL MALMSTEN, "Konsert", fåtölj, formgiven 1923 till Konserthuset som invigdes 1926, ben i bonad björk, klädda i röd plysch, plåtbricka med stolsnummer 54 medföljer, sitthöjd ca 43, höjd 87 cm
PROVENIENS: Stockholms Konserthus
Kantband med släpp, smärre slitage, senare klädsel
481551
2017-09-03