Carl Malmsten, "Konsert", fåtöljer

Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

CARL MALMSTEN, "Konsert", fåtölj, formgiven 1923 till Konserthuset som invigdes 1926, ben i bonad björk, klädda i röd plysch, plåtbricka med stolsnummer 54 medföljer, sitthöjd ca 43, höjd 87 cm

PROVENIENS: Stockholms Konserthus

Kantband med släpp, smärre slitage, senare klädsel

481551

2017-09-03