Ephraim Ståhl bankett
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), bankett, sengustavianskt stockholmsarbete, kallstämplad ES, fragment av etikett, träskuren dekor och pastellage, klädda armlän, kannelerade och bladhölstrade stolpar, sarg med bladstav, hörnfleuroner, avsmalnande avslut med bladhölster och kannelering, sitthöjd ca 41 cm
LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 164f jämför snarlika varianter av banketter
Senare förgylld, senare klädsel
481692
2017-09-04