Ephraim Ståhl bankett

Ephraim Ståhl bankett
Ephraim Ståhl bankett
Ephraim Ståhl bankett
Ephraim Ståhl bankett
Ephraim Ståhl bankett
Ephraim Ståhl bankett
Ephraim Ståhl bankett
Ephraim Ståhl bankett
Ephraim Ståhl bankett
Ephraim Ståhl bankett
Ephraim Ståhl bankett
Ephraim Ståhl bankett

Klubbat för:

9 000 SEK

8 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), bankett, sengustavianskt stockholmsarbete, kallstämplad ES, fragment av etikett, träskuren dekor och pastellage, klädda armlän, kannelerade och bladhölstrade stolpar, sarg med bladstav, hörnfleuroner, avsmalnande avslut med bladhölster och kannelering, sitthöjd ca 41 cm

LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 164f jämför snarlika varianter av banketter

Senare förgylld, senare klädsel

481692

2017-09-04