Holger Hansson efter olja

Holger Hansson efter olja
Holger Hansson efter olja
Holger Hansson efter olja
Holger Hansson efter olja

Klubbat för:

3 800 SEK

4 000 SEK

HOLGER HANSSON efter (1700-talets andra hälft): Porträtt av kung Gustav Vasa (1496-1560) iklädd svart dräkt med guldstickningar och barett med plym - bröstbild, olja på duk, 56x43 cm.
På baksidan märkt: "No 669". Sannolikt har denna målning ursprungligen ingått i en svensk regentlängd från 1700-talets andra hälft.
Porträttet är en variant av ett tidigt 1600-tals porträtt tillskrivet Holger Hansson

Duk med lagningar

481729

2017-09-05