Ikon Ryssland
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
IKON, 1800-tal, Ryssland, Maria med jesusbarnet, träpannå, skuren, krederad, målad, förgylld, ca 35 x 27, t tjocklek ca 2/3,5 cm
Proveniens: Fållans Gård, Trångsund
Bruks- och åldersrelaterat slitage, maskstungen, bortfall av kredering och färg, sprickor
481923
2017-09-04