Ikon Ryssland

Ikon Ryssland
Ikon Ryssland
Ikon Ryssland
Ikon Ryssland

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

IKON, 1800-tal, Ryssland, Maria med jesusbarnet, träpannå, skuren, krederad, målad, förgylld, ca 35 x 27, t tjocklek ca 2/3,5 cm

Proveniens: Fållans Gård, Trångsund

Bruks- och åldersrelaterat slitage, maskstungen, bortfall av kredering och färg, sprickor

481923

2017-09-04