Sveriges kyrkor, 8 vol.
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVERIGES KYRKOR (8). CURMAN, SIGURD & ROOSVAL, JOHNNY (utg.). Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium. Uppland. Band I-VI. Uppsala, Edv. Berling, 1912/Stockholm, P. A. Norstedts & Söners Förlag, 1920/Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1950-58.
8:o. 248 x 175 mm. Illustrerad. Välbevarade senare ljusgröna klotband med ryggtiteletiketter av mörkare skinn och sprängda snitt (Levins, Uppsala). Bokägarstämplar i band IV. 8 volymer.
Utkom häftesvis. Ytterligare några häften har utkommit efter här ingående.
Se text!
482016
2017-09-07