Sveriges kyrkor, 8 vol.

Sveriges kyrkor, 8 vol.
Sveriges kyrkor, 8 vol.
Sveriges kyrkor, 8 vol.
Sveriges kyrkor, 8 vol.
Sveriges kyrkor, 8 vol.
Sveriges kyrkor, 8 vol.

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SVERIGES KYRKOR (8). CURMAN, SIGURD & ROOSVAL, JOHNNY (utg.). Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium. Uppland. Band I-VI. Uppsala, Edv. Berling, 1912/Stockholm, P. A. Norstedts & Söners Förlag, 1920/Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1950-58.
8:o. 248 x 175 mm. Illustrerad. Välbevarade senare ljusgröna klotband med ryggtiteletiketter av mörkare skinn och sprängda snitt (Levins, Uppsala). Bokägarstämplar i band IV. 8 volymer.

Utkom häftesvis. Ytterligare några häften har utkommit efter här ingående.

Se text!

482016

2017-09-07