Nils Dardel Klassiskt svenskt måleri
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
NILS DARDEL (1888-1943): Gumma i röd blus, stämpelsignerad, även stämpel på baksidan "Arbete Nr 13 av Nils Dardel" intygas Thora Hamilton, olja på duk, 92x70 cm,
PROVENIENS:
etikett Minnesutställningen, Liljevalchs Konsthall 1955
Veck, ytskador
482055
2017-10-30