Nils Dardel Klassiskt svenskt måleri

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

NILS DARDEL (1888-1943): Gumma i röd blus, stämpelsignerad, även stämpel på baksidan "Arbete Nr 13 av Nils Dardel" intygas Thora Hamilton, olja på duk, 92x70 cm,

PROVENIENS:
etikett Minnesutställningen, Liljevalchs Konsthall 1955

Veck, ytskador

482055

2017-10-30