Matskedar silver

Matskedar silver
Matskedar silver
Matskedar silver
Matskedar silver
Matskedar silver
Matskedar silver
Matskedar silver
Matskedar silver
Matskedar silver
Matskedar silver
Matskedar silver
Matskedar silver
Matskedar silver
Matskedar silver

Klubbat för:

1 200 SEK

Schätzwert

1 200 SEK

Beschreibung

MATSKEDAR, 8 st., silver, Sverige, 17/1800-tal, av varierande mästare bland annat Johan Hedman (1750-1785), Södertälje, Stephan Westestråhle (1763-1814), Stockholm, Olof Yttraeus (1775-1810), belöningssked med landskapsvapen samt inskription, längd ca 20,5-21,5 cm

Zustandsbeschreibung

Smärre slitage

482138

2017-09-06