Bordslampa/ jordglob

Bordslampa/ jordglob
Bordslampa/ jordglob
Bordslampa/ jordglob
Bordslampa/ jordglob
Bordslampa/ jordglob
Bordslampa/ jordglob
Bordslampa/ jordglob
Bordslampa/ jordglob
Bordslampa/ jordglob
Bordslampa/ jordglob

Klubbat för:

2 000 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

BORDSLAMPA/ JORDGLOB, 1920/30-tal, kupa i glas med pålimmade kartdelar, märkt Prof. Dr A. Krause Ny Skoleglobus, af Paul Räth, Leipzig, lampfot i patinerad brons i form av mansfigur på oktagonal fot i sten, höjd ca 30 cm

Zustandsbeschreibung

Slitage, lampfot delvis kompletterad, lampglob ovantill med lagning samt mindre skador/bortfall på kartblad

482172

2017-09-06