Ingrid Vang Nyman färglitografier 1948

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

INGRID VANG NYMAN (1916-1959): Barn i öst och väst. Ehlins förlag, 1948.

Tryckt map med 8 lösa färglitografier, signerade i trycket, mått ca 27x36 cm, lösa i förlagets originalmapp.
Saknar 2 sidor text (nämns hos Kungliga Biblioteket).

Set of color offset lithographs illustrating the surroundings and customs of children of different races. Simple colorful appeal, in style of children´s book illustrations, intended for educational purposes.

Saknar 2 sidor text. Mappen nött, fuktffläckar, planscher fuktfläckade i nedre hörn och något i bildyta, spår av små spikhål i marginaler, småfläckar.

482364

2017-09-07