Ring 18 k guld safir diamanter

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

RING, 18 k röd/vitguld, kuddslipad ceylonsafir ca 2,70 ct, 12 briljanter totalt ca 1,20 ct, carmosémodell, stämplad Birmingham, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 5,6 g, certifikat från GCS på safir medföljer, reportnr: 77102-22, date: 15.05.2017

Safir med stötskada/spricka som når ytan vid ena hörnet, möjligt att stenens hörn hålls ihop av klorna. Enligt certifikat har safir no indications of heating

482668

2017-09-08