Gösta Sandels Mallorca

Gösta Sandels  Mallorca
Gösta Sandels  Mallorca
Gösta Sandels  Mallorca
Gösta Sandels  Mallorca
Gösta Sandels  Mallorca
Gösta Sandels  Mallorca
Gösta Sandels  Mallorca
Gösta Sandels  Mallorca
Gösta Sandels  Mallorca
Gösta Sandels  Mallorca
Gösta Sandels  Mallorca
Gösta Sandels  Mallorca

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

GÖSTA SANDELS (1887-1919): Skiss -
Motiv från Mallorca, signerad och daterad Sandels 1919, med konstnärens anteckning "Detta är tecknat med färg och rödt vin!, -håller på med samma motiv i olja blandteknik på papper, ca 26x19,5 cm,

HISTORIK:
Under sommaren 1919 vistades Gösta Sandels och hans hustru Elaine på Mallorca. Sandels fann här med stor förtjusning inspiration i de pittoreska omgivningarna och den vackra befolkningen. Den sköna stadens omgivningar lämpades väl som kuliss och befolkades av de karaktärsfulla kvinnorna iklädda sina imponerande klädedräkter, huvudbonader, sjalar, halmhattar och de långa flätorna längsmed ryggarna - allt detta sköna förevigades i varma och klara kulörer. Paret hade sedan tidigare bestämt sig för att tillbringa vinterhalvåret på fastlandet. Resan gick via Málaga där fru Sandels oturligt nog blev sjuk och sängliggande några dagar. På hotellrummet under dessa dagar skapade Sandels en rad strålande akvareller från tiden på Mallorca efter sina medförda skisser.

Proveniens: Fållans Gård, Trångsund

Veck, gulnader

482765

2017-09-08