Byrå gustaviansk Gustaf Foltiern
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
BYRÅ, Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, gustaviansk, fanerad med jakaranda, alm och färgat lövträ, beslag av förgylld mässing, skiva av kolmårdsmarmor, inläggningar av kannelyrer och korslagda ymnighetshorn, höjd ca 83, 119x54 cm
Renoverad och kompletterad, fanerlagningar, senare skiva, nyckel saknas
482897
2017-09-11