Augustin Bourdillon fickur
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
AUGUSTIN BOURDILLON (1729-99) Stockholm, fickur, spindelgång, vitemaljerad urtavla romerska siffror, delvis graverad boett av 20 k guld, verket märkt Bordillon Stockholm 373, innerboett stämplad PS (Petter Strömqvist), H (1766), diameter ca 47 mm, totalvikt 81,5 g
"Ingår i Jewellery & Important Watches"
Verket går ej vid inskrivningstillfället, SAV garanterar ej funktionen. Möjligen senare urtavla. Emaljskador.
482961
2017-10-17