Augustin Bourdillon fickur

Augustin Bourdillon fickur
Augustin Bourdillon fickur
Augustin Bourdillon fickur
Augustin Bourdillon fickur
Augustin Bourdillon fickur
Augustin Bourdillon fickur
Augustin Bourdillon fickur
Augustin Bourdillon fickur
Augustin Bourdillon fickur
Augustin Bourdillon fickur

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

10 000 SEK

AUGUSTIN BOURDILLON (1729-99) Stockholm, fickur, spindelgång, vitemaljerad urtavla romerska siffror, delvis graverad boett av 20 k guld, verket märkt Bordillon Stockholm 373, innerboett stämplad PS (Petter Strömqvist), H (1766), diameter ca 47 mm, totalvikt 81,5 g

"Ingår i Jewellery & Important Watches"

Verket går ej vid inskrivningstillfället, SAV garanterar ej funktionen. Möjligen senare urtavla. Emaljskador.

482961

2017-10-17