Teservis tekanna Palshus resp Rörstrand
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TESERVIS, 3 dlr, Palshus, Danmark, 1900-talets andra hälft, stengods, grön harpälsglasyr, handtag i rotting, tekannans höjd exkl handtag ca cm, medföljande tekanna, Stålhane, Rörstrand (2:a sortering)
PROVENIENS: Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen. Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen i Jægersborg 1942, hos Hans Westman i Lund 1945 och bedrev egen arkitektverksamhet i Växjö från 1947. Här ett urval av Jörgensens verk, varav flertalet K-märkta: Lessebo kyrka, Strandbaden i Falkenberg, Mikaelskyrkan i Askim
483183
2017-09-13