Leica M3 med objektiv

Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv
Leica M3 med objektiv

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

LEICA M3, kamerahus, nr 730328, 1955, Leitz Visoflex med objektiv Elmar 1:3.5/65, objektiv Hektor f=13,3 cm, 1:4,5, nr 1239425 med bälg och släde (förlängning medföljer), objektiv Telyt 1:4/200 nr 1888847, Leitz ljusmätare, Leitz extra bälg, 2 st stativ, 2 väskor, väskdelar, bok "Das Leica buch", mm medföljer
PROVENIENS: Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen (BJJ). Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen som chefsarkitekt i Jægersborg 1942, hos Hans Westman i Lund 1945 och bedrev egen arkitektverksamhet i Växjö från 1947. Här ett urval av Jörgensens verk, varav flertalet K-märkta: Lessebo kyrka, Strandbaden i Falkenberg, Mikaelskyrkan i Askim

Funktioner ej testade, bruksslitage, (bit av ytfolio baktill saknas)

483199

2017-09-13