Bestick Wiwen Nilsson

Bestick Wiwen Nilsson
Bestick Wiwen Nilsson
Bestick Wiwen Nilsson
Bestick Wiwen Nilsson
Bestick Wiwen Nilsson
Bestick Wiwen Nilsson
Bestick Wiwen Nilsson
Bestick Wiwen Nilsson

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

WIWEN NILSSON, bestick, 3 st, serviettering, sterlingsilver, Lund, 1950/60-tal, varierande årsindex, bestickens längd ca 19-20,5 cm, medföljande kafffesked i silver, total vikt exkl kniv ca 154 g
PROVENIENS: Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen (BJJ). Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen som chefsarkitekt i Jægersborg 1942, hos Hans Westman i Lund 1945 och bedrev egen arkitektverksamhet i Växjö från 1947. Här ett urval av Jörgensens verk, varav flertalet K-märkta: Lessebo kyrka, Strandbaden i Falkenberg, Mikaelskyrkan i Askim

483200

2017-09-13