Johan Gladman fickur 18 k guld
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
22 000 SEK
JOHAN GLADMAN (1731-1800), fickur, 18 k guld, vitemaljerad urtavla med romerska samt arabiska siffror, spindelgång, verket graverat Jh Gladman 68 Stockholm, boettmakare PS (Peter Strömqvist, död 1781), stämplad N (1771), diameter 56,5 mm, nyckel, 18 k medföljer
"Ingår i Jewellery & Important Watches"
Verket går ej vid inskrivningstillfället. Tavla med skador, steghjulsbrygga med tennlödning
483279
2017-10-17