Johan Erik Höglander soffa

Johan Erik Höglander soffa
Johan Erik Höglander soffa
Johan Erik Höglander soffa
Johan Erik Höglander soffa
Johan Erik Höglander soffa
Johan Erik Höglander soffa
Johan Erik Höglander soffa
Johan Erik Höglander soffa
Johan Erik Höglander soffa
Johan Erik Höglander soffa

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), soffa, gustavianska stockholmsarbeten, signerad IEH sa, träskuren dekor, ryggbricka krönt med blomsterdekor, volutformade armlän, hörnfleuroner, avsmalnande ben med kannelering, längd ca 165, sitthöjd ca 45 cm

Proveniens: Familjen Langenberg och därefter Rinman.

Slitage, senare bemålning, sprickor, lagningar, senare skyddsöverdrag

483406

2017-09-10