Johan Erik Höglander soffa
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), soffa, gustavianska stockholmsarbeten, signerad IEH sa, träskuren dekor, ryggbricka krönt med blomsterdekor, volutformade armlän, hörnfleuroner, avsmalnande ben med kannelering, längd ca 165, sitthöjd ca 45 cm
Proveniens: Familjen Langenberg och därefter Rinman.
Slitage, senare bemålning, sprickor, lagningar, senare skyddsöverdrag
483406
2017-09-10