Taburetter av Höglander

Taburetter av Höglander
Taburetter av Höglander
Taburetter av Höglander
Taburetter av Höglander
Taburetter av Höglander
Taburetter av Höglander
Taburetter av Höglander
Taburetter av Höglander
Taburetter av Höglander
Taburetter av Höglander
Taburetter av Höglander
Taburetter av Höglander

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), taburetter ett par, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IEH samt Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, hörnfleuroner, överkragade avsmalnande ben med kannelering, bemålade, höjd ca 41 cm

Proveniens:Familjen Langenberg och därefter Rinman.

Slitage, senare bemålning, dekorelement saknas, med skyddsöverdrag

483412

2017-09-10