Taburetter av Höglander
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), taburetter ett par, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IEH samt Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, hörnfleuroner, överkragade avsmalnande ben med kannelering, bemålade, höjd ca 41 cm
Proveniens:Familjen Langenberg och därefter Rinman.
Slitage, senare bemålning, dekorelement saknas, med skyddsöverdrag
483412
2017-09-10