Stolar, gustavianska, av Höglander

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), fyra stolar, gustavianska stockholmsarbeten, delvis signerad IEH samt Stockholms stolmakarämbetes sigill, ägarbrännmärkta Rinman, träskuren dekor, rygglänet krönt blomsterdekor, hörnfleuroner, överkragade avsmalnande ben med kannelering, bemålade, sitthöjd ca 43 cm

Proveniens: Familjen Langenberg och därefter Rinman.

Slitage, senare bemålning

483417

2017-09-10