Stolar, gustavianska, av Höglander
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), fyra stolar, gustavianska stockholmsarbeten, delvis signerad IEH samt Stockholms stolmakarämbetes sigill, ägarbrännmärkta Rinman, träskuren dekor, rygglänet krönt blomsterdekor, hörnfleuroner, överkragade avsmalnande ben med kannelering, bemålade, sitthöjd ca 43 cm
Proveniens: Familjen Langenberg och därefter Rinman.
Slitage, senare bemålning
483417
2017-09-10