Dosa silver Kina tidigt 1900-tal
Klubbat för:
3 400 SEK
Arviointi
3 000 SEK
Kuvaus
DOSA, låghaltigt silver, delvis förgylld, Kina, 1900-talets början, med cabochonslipad rosenkvarts, granater, smaragder samt rosa resp blå safirer, dekor av filigran samt emalj, lock med spegel invändigt, höjd ca 5 cm, diameter ca 8 cm
Kuntoraportti
Smärre slitage
483538
Päivämäärä:
2017-09-10