Dosa silver Kina tidigt 1900-tal

Klubbat för:

3 400 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

DOSA, låghaltigt silver, delvis förgylld, Kina, 1900-talets början, med cabochonslipad rosenkvarts, granater, smaragder samt rosa resp blå safirer, dekor av filigran samt emalj, lock med spegel invändigt, höjd ca 5 cm, diameter ca 8 cm

Kuntoraportti

Smärre slitage

483538

Päivämäärä:

2017-09-10