David Klöcker Ehrenstrahl, Vanus Labor

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, hans ateljé (omkring 1700): Vanus Labor, olja på duk, 90 x 75 cm.
.
PROVENIENS
Fil. Dr Ragnar Josephson, Stockholm
därefter i arv till nuvarande ägare
.
Ragnar Josephson, professor i konsthistoria, gav 1959 ut "Ehrenstrahls målarlära".

483552

2017-09-12