Curt Burström akvatintetsning 1955 Konkret konst

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CURT BURSTRÖM (1920-1964), "Composition 10" - oval, signerad Burström -55, akvatint, ca 25x18 cm,

PROVENIENS: Konstnärens son

CURT BURSTRÖM - AKVATINTETSNINGAR

Curt Vilhelm Burström, född 24 juni 1920 i Stockholm, död 1964 i Stockholm, var en svensk grafiker och konstnär.
Burström studerade vid Konstakademiens etsningsskola i Stockholm 1948-1949 med Harald Sallberg som lärare. I övrigt var Burström autodidakt och bedrev självstudier under resor till Spanien och i Frankrike. Han medverkade ett flertal gånger i Nationalmuseums utställning Unga tecknare. Separat ställde han ut med teckningar och grafik på Ekströms konstsalong i Stockholm 1950, oljemålningar och grafik på Galerie Artek i Helsingfors 1959, färgobjekt De Unga Stockholm 1961, grafik och målningar Galerie "Junge Kunst" i Fulda Tyskland 1962. Hans tidiga arbeten är naturalistiska figurativa och landskapsmotiv, därefter utförde han abstrakta kompositioner. Burström är bla representerad vid Nationalmuseum och Norrköpings konstmuseum samt i H.M Konungens samlingar.

Curt Burströms klargörande hur han tänker och arbetar som grafisk konstnär: "Kärleken till det svart-vita grafiken kommer alltid att bestå. Det är ju i den svarta färgen med alla dess mellantoner som i sitt avtryck mot det vita papperet gör att vi fängslas av det, i synnerhet vi som arbetar med koppargrafik. För mej har den grafiska metoden blivit en process i själva bildskapandet. Men i bildvärlden är mina ideal det geometriska arv vi från mänsklighetens begynnelse alltid format i våra bilder och symboler. Med utgångspunkt från dessa redan skapade formlagar kan vi pröva motsatserna men vi kan aldrig frigöra oss ifrån de universellt indelade formerna, som exempel klotet (cirkeln), kuben (kvadraten), konen och pyramiden (triangeln). Jag vill uttrycka mig så universellt som möjligt och ge något av själva materialet och de ursprungliga bildelementens fascinerande egenvärde."

(Källa: Konstvännen: Medlemsblad för Folket i Bilds Konstklubb, 5/6 1960)

I passepartout, oramad

483630

2017-11-30