Karott med lock bordständare skål silver

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KAROTT MED LOCK, med handtag och lockknopp i svärtat trä, KC Hermann, Köpenhamn 1936, KAKFAT, med hänkel, genombruten dekor, stmpl Bailey, Banks & Bibble, Philadelphia Sterling, höjd ca 27 cm, SERVERINGSSPADE, trähandtag med knopp i ben, empire, Ulrich Stallknecht, Horsens, Danmark (verksam från 1826), ingraverat ägarmonogram med årtal 1833, BORDSTÄNDARE, Ronson, Asprey, London 1950, med monogram HF på sidan, SKÅL, silver, oregelbunden form med hamrad yta, italienska stämplar, med schatull, total vikt inklusive trähandtag ca 1725 g

Bruksslitage

483656

2017-09-17