Joe Montana fotboll Sport och affischkonst

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

JOE MONTANA, Wilson, amerikansk fotboll, signerad,

PROVENIENS:
Gåva från Nils Liedholm till nuvarande ägare

HISTORIK:
Joseph "Joe" Montana, Jr., född 11 juni 1956 i New Eagle, Pennsylvania, är en amerikansk fotbollsspelare.
Montana anses vara en av de bästa quarterbackarna genom tiderna. Han spelade under en tioårsperiod i San Francisco 49ers och hann med att vinna hela fyra Super Bowls.

Nils Liedholm, född 8 oktober 1922 i Valdemarsvik, död 5 november 2007 i Cuccaro Monferrato, Piemonte i Italien, var en svensk fotbollsspelare och senare tränare (bla Roma). Liedholm var under 1950-talet en del i den legendariska trion Gre-No-Li i AC Milan och vann som landslagsspelare OS-guld 1948 och VM-silver 1958.

Ej matchanvänd, nyskick

483815

2017-11-21