Joe Montana fotboll Sport och affischkonst
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOE MONTANA, Wilson, amerikansk fotboll, signerad,
PROVENIENS:
Gåva från Nils Liedholm till nuvarande ägare
HISTORIK:
Joseph "Joe" Montana, Jr., född 11 juni 1956 i New Eagle, Pennsylvania, är en amerikansk fotbollsspelare.
Montana anses vara en av de bästa quarterbackarna genom tiderna. Han spelade under en tioårsperiod i San Francisco 49ers och hann med att vinna hela fyra Super Bowls.
Nils Liedholm, född 8 oktober 1922 i Valdemarsvik, död 5 november 2007 i Cuccaro Monferrato, Piemonte i Italien, var en svensk fotbollsspelare och senare tränare (bla Roma). Liedholm var under 1950-talet en del i den legendariska trion Gre-No-Li i AC Milan och vann som landslagsspelare OS-guld 1948 och VM-silver 1958.
Ej matchanvänd, nyskick
483815
2017-11-21