Larry Bird Boston Celtic Sport och affischkonst

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LARRY BIRD, Champion, Boston Celtic-tröja, Nr 33, signerad, body lenght 3+

PROVENIENS: Gåva av Nils Liedholm till nuvarande ägare

HISTORIK:
Larry Bird, född 7 december 1956 i West Baden Springs i Indiana, är en amerikansk före detta basketspelare och före detta baskettränare.
Draftad av Boston Celtics år 1978, där han spelade forward i tretton säsonger. Han slutade spela i NBA 1992. Jobbade sedan i Celtics från 1992 till 1997 och coachade sedan Indiana Pacers från 1997 till 2000. Ingick i
USA:s Dream Team i olympiska sommarspelen 1992 i Barcelona i Spanien. Laget infriade också förväntningarna och tog guld i turneringen.

Nils Liedholm, född 8 oktober 1922 i Valdemarsvik, död 5 november 2007 i Cuccaro Monferrato, Piemonte i Italien, var en svensk fotbollsspelare och senare tränare (bla Roma). Liedholm var under 1950-talet en del i den legendariska trion Gre-No-Li i AC Milan och vann som landslagsspelare OS-guld 1948 och VM-silver 1958.

Ej matchanvänd

483816

2017-11-21