Nils Liedholm MILAN ROMA Sport och affischkonst
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NILS LIEDHOLM MEMORABILIA , MILAN och ROMA, signerad fotboll, sportväska, mössa, plakett, halsduk, vimpel, fotografi
PROVENIENS: Gåva av Nils Liedholm till nuvarande ägare
HISTORIK:
Nils Liedholm, född 8 oktober 1922 i Valdemarsvik, död 5 november 2007 i Cuccaro Monferrato, Piemonte i Italien, var en svensk fotbollsspelare och senare tränare (bla i Roma). Liedholm var under 1950-talet en del i den legendariska trion Gre-No-Li i AC Milan och vann som landslagsspelare OS-guld 1948 och VM-silver 1958.
483817
2017-11-21