Nils Liedholm MILAN ROMA Sport och affischkonst

Klubbat för:

2 200 SEK

2 500 SEK

NILS LIEDHOLM MEMORABILIA , MILAN och ROMA, signerad fotboll, sportväska, mössa, plakett, halsduk, vimpel, fotografi

PROVENIENS: Gåva av Nils Liedholm till nuvarande ägare

HISTORIK:
Nils Liedholm, född 8 oktober 1922 i Valdemarsvik, död 5 november 2007 i Cuccaro Monferrato, Piemonte i Italien, var en svensk fotbollsspelare och senare tränare (bla i Roma). Liedholm var under 1950-talet en del i den legendariska trion Gre-No-Li i AC Milan och vann som landslagsspelare OS-guld 1948 och VM-silver 1958.

483817

2017-11-21