Tenn Charles Dickson
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, tenn, Schreuder & Olsson, Stockholm, 1927, med dekor av påfågel och träd, inskription undertill "Till Herr Charles Dickson med vördsamt tack från Svenska Bankföreningens personal, 29/2 1928" höjd 20, diameter 12 cm
PROVENIENS: Charles Robert D. (1876-1936) var verkställande direktör i Svenska bankföreningen och blev, som sin far, överståthållaren, och sin farfar, läkaren, hög frimurare. Dickson, släkt, härstammar från staden Kelso i Skottland. Från släktens äldste kände stamfar, William Dickson (f. omkr. 1570), borgare i Kelso, stammade i sjunde led de tidigaste svenska Dicksönerna av betydenhet, bröderna Robert D. och James D., som under 1800-talets första årtionde inflyttade till Göteborg och blevo stamfäder för var sin huvudgren. Släkten räknades under generationer till denna stads ekonomiskt och socialt ledande klass och är ännu representerad i Göteborgs affärsvärld, liksom den en gång varit det i Stockholms, tidvis också i Londons, New Yorks och Liverpools.
Bruksslitage
483884
2017-09-12