Tenn Charles Dickson

Tenn Charles Dickson
Tenn Charles Dickson
Tenn Charles Dickson
Tenn Charles Dickson
Tenn Charles Dickson
Tenn Charles Dickson
Tenn Charles Dickson
Tenn Charles Dickson
Tenn Charles Dickson
Tenn Charles Dickson
Tenn Charles Dickson
Tenn Charles Dickson

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VAS, tenn, Schreuder & Olsson, Stockholm, 1927, med dekor av påfågel och träd, inskription undertill "Till Herr Charles Dickson med vördsamt tack från Svenska Bankföreningens personal, 29/2 1928" höjd 20, diameter 12 cm

PROVENIENS: Charles Robert D. (1876-1936) var verkställande direktör i Svenska bankföreningen och blev, som sin far, överståthållaren, och sin farfar, läkaren, hög frimurare. Dickson, släkt, härstammar från staden Kelso i Skottland. Från släktens äldste kände stamfar, William Dickson (f. omkr. 1570), borgare i Kelso, stammade i sjunde led de tidigaste svenska Dicksönerna av betydenhet, bröderna Robert D. och James D., som under 1800-talets första årtionde inflyttade till Göteborg och blevo stamfäder för var sin huvudgren. Släkten räknades under generationer till denna stads ekonomiskt och socialt ledande klass och är ännu representerad i Göteborgs affärsvärld, liksom den en gång varit det i Stockholms, tidvis också i Londons, New Yorks och Liverpools.

Bruksslitage

483884

2017-09-12