Spegel stockholmsarbete i empire
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, 1820/30-tal, stockholmsarbete i empire,
ornamentik delvis träskuren, delvis i gjutet pastellage, förgylld med polerat guld, slagmetall, spegel krönt av lyra, flankerande kolonner med kannelyr, spegelns höjd 199x92 cm
Senare glas, smärre slitage och dekorbortfall
484083
2017-09-13