Spegel stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SPEGEL, 1820/30-tal, stockholmsarbete i empire,
ornamentik delvis träskuren, delvis i gjutet pastellage, förgylld med polerat guld, slagmetall, spegel krönt av lyra, flankerande kolonner med kannelyr, spegelns höjd 199x92 cm

Senare glas, smärre slitage och dekorbortfall

484083

2017-09-13