Spegel transition
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i transition, av Samuel Bomansson (spegelmakare i Stockholm 1756-1771), signerad SB, Stockholms hallstämpel 1779, träskuren delvis graverad dekor, bronserad, höjd ca 137x62 cm
Slitage, färgbortfall, senare glas och bronsering, lagningar
484244
2017-09-13