Urna 1800-talets andra hälft

Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft
Urna 1800-talets andra hälft

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

URNA, 1800-talets andra hälft, klassicerande dekor, hänklar med Janushuvuden och vildsvinstroféer, urnan med à la greque bård och eklövsblad, patinerad brons, monterad på marmorsockel, höjd 34,5 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift Hovdala slott, Skåne

Slitage och enstaka retuscher, sockeln med enstaka smärre lagningar

484519

2017-09-16