Carl Malmsten 1 par fåtöljer
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtöljer, 1 par, benställning i mahogny, fast stoppning, klädsel i ulltextil, enligt uppgift vinst i hantverkslotteriet under 1960-talet, tillverkade som lärlingsarbete vid Carl Malmstens Verkstadsskola, höjd ca 79, sitthöjd 36 cm
Bruksslitage, ett ben lagat, några kantband saknas. underredena skiljer sig åt i mahognyns ton
484817
2017-09-15