Johan Fredrik Isberg Gustav Adolf Tre Kronor

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): "Minne Från Gustaf Adolfs-festen den 9:e Dec. 1894", Gustav Adolfs torg med kulissarkitektur av slottet Tre Kronor, monogramsignerad, akvarell, ca 10,5x15,5,

Läs mer

HISTORIK:
Akvarellen visar Gustav Adolfs Torg under Gustav II Adolfs jubileum, från Helgeandsholmen, kulissarkitektur av Gamla slottet Tre kronor på gamla operans plats.
Till trehundraårsminnet av Gustaf II Adolfs födelsedag
Gustav II Adolf, född 9 december (enl. g.s.) 1594, död 6 november (enl. g.s.) 1632.

Inramad

484886

2017-10-05