Johan Fredrik Isberg Klas på Hörnet Stockholm
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): "Klas på hörnet. hörnet af Roslags-och Surbrunnsg:a 1902", monogramsignerad, akvarell, ca 10x15,5 cm,
Läs mer
HISTORIK:
Clas på Hörnet var en restaurang på Surbrunnsgatan i Vasastan i Stockholm. Clas Browall öppnade 1731 det lilla värdshuset Browallshof vid dåvarande Roslagstull, verksamheten bytte snart namn till Clas på Hörnet efter sin ägare. Clas på hörnet heter idag Browallshof Hotell och Matsal.
Inramad
484893
2017-10-05