Johan Fredrik Isberg Pelikan Södermalm
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): "Källaren Pelikan å Söder" - Brunnsbacken, monogramsignerad, akvarell, ca 10,5x15,5 cm,
Läs mer
HISTORIK:
Krogen Pelikan flyttade 1733 till Brunnsbacken 4 och den låg vid området där Hornsgatan och Götgatan mynnar, vid nuvarande Södermalmstorg. Brunnsbacken försvann i början av 1930-talet för att bereda plats för trafikplatsen Slussen. (Källa: Wikipedia)
Inramad
484906
2017-10-05