Johan Fredrik Isberg Pelikan Södermalm

Klubbat för:

2 000 SEK

2 000 SEK

JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): "Källaren Pelikan å Söder" - Brunnsbacken, monogramsignerad, akvarell, ca 10,5x15,5 cm,

Läs mer

HISTORIK:
Krogen Pelikan flyttade 1733 till Brunnsbacken 4 och den låg vid området där Hornsgatan och Götgatan mynnar, vid nuvarande Södermalmstorg. Brunnsbacken försvann i början av 1930-talet för att bereda plats för trafikplatsen Slussen. (Källa: Wikipedia)

Inramad

484906

2017-10-05