Johan Fredrik Isberg Djurgården Spaniens Ambassad

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): Byströms och Bährs villor å Djurgården, monogramsignerad, akvarell, ca 10,5x15,5 cm,

Läs mer

HISTORIK:
Villa Byström (även kallad Prins Carls palats) är en byggnad på Djurgården i Stockholm med adress Djurgårdsvägen 21.
Villan uppfördes ursprungligen för skulptören Johan Niclas Byström och byggdes om 1905 för prins Carl och hans familj efter arkitekt Ferdinand Bobergs ritningar. I dag finns Spaniens ambassad i byggnaden.

Inramad

484908

2017-10-05