Johan Fredrik Isberg Djurgården Stockholm

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): "Gaml Mjölnargården å Djurg:n 1902", monogramsignerad, akvarell, ca 10x15,5 cm,

Läs mer

HISTORIK:
Mjölnargården (även kallad Psilanderhielms malmgård) är en byggnad vid Lilla Allmänna gränd 3 inom nuvarande Gröna Lund i Djurgårdsstaden på Djurgården i Stockholm. Huset uppfördes 1668 på initiativ av Drottning Kristina samt renoverades och förseddes med en extra våning runt 1725. Mjölnargården blev byggnadsminnesförklarad år 1935.Byggnaden kan enligt Riksantikvarieämbetet vara den äldsta bevarade träbyggnaden i Djurgårdsstaden.
(Källa: Wikipedia)

Inramad, fläckar

484911

2017-10-06