Tolstadius likpredikan över Gyllenstierna
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LIKPREDIKAN ÖVER CARL GYLLENSTIERNA 1723. TOLSTADIUS, ERIC. The trognas beredwillighet at dö. Betrachtades i anledning af Tobiae 3. cap. 3: och 6. verser. Wid hans kongl. majestetz högt-betrodde manns, riksens rådz, paesidents uti Kongl. Swea Hof-Rätt, och Åbo Academae cancellers, then högwälborne grefwes och herres, Carl Gyllenstiernas [...] högt-ansenliga jordafärd, uti Riddarholms-kyrckan i Stockholm den 30. junii, åhr 1723. Uti en christelig och enfaldig lijk-predikan förestäld, men sedermera efter begiäran til trycket befordrad, af Erico Tolstadio.
Stockholm, hos Joh. Laur. Horrn, utan årtal (1723).
Folio. 285 x 190 mm. (4), 60, (12) s. Träsnittsvignetter. Senare ljust halvsvinläderband med handpräntad ryggtitel, marmorerade pärmpapper och rödsprängda snitt. Några småfläckar, fuktfläck i övre hörnet s. 1-12, smärre papperslagningar sammastädes s. 1-6. Fredrik Vult von Steyerns guldpräglade pärmexlibris.
De avslutande (12) sidorna sorgkväden av signaturen B. C. R., Gustav Lithou samt signaturen J. D. K.
Proveniens: Lars-Olof Tidermans samling.
Se text!
484951
2017-09-30