Greve Robert Magnus von Rosens kurirbricka

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

KURIRBRICKA, svensk, 1800-talets början, oval, i förgylld mässing och koppar, åtsida med lilla riksvapnet med serafimerkedjan runt om, frånsida med graverad text:"Cabinets Courir Bricka", höjd med ögla 7 cm

Proveniens: Greve Robert Magnus von Rosen (1762-1825), Släkten von Rosen

Historik: Generalmajor Greve Robert Magnus von Rosen reste tillsammans med Carl Otto Mörner till Paris för att erbjuda den svenska tronen till Jean Baptiste Bernadotte 1810. Mörners kurirbricka finns i Nordiska museets samlingar (NM 22554)

bucklor, emaljen saknas

485032

2017-09-24