Karta Asiae
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARTA Asien, (5) Frederick de Wit: Accuratissima totius Asiae Tabula ca 1680, kartor Europa och Sydamerika (3) samt vinjettblad (1) och innehållsförteckning (1) till de Wits Atlas från 1680.
Gravyrer med samtida kolorering, kartan över Asien och Europa ca 47 x 51 cm.
Kartan över Europa endast halv, Asien delvis av i mittvecket, delar borta, omfttande skador i form av revor, nagg och fläckar, påskrifter.
485246
2017-09-17