Taburett sengustaviansk av Anders Hellman
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDERS HELLMAN d.y. (stolmakare i Stockholm ca 1800-1825/29), taburett, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad AHM, Stockholms stolmakarämbetessigill, träskuren dekor, bladhölstrade avsmalnande kannelerade ben, sitthöjd 43 cm
Smärre lagningar
485302
2017-09-17