Taburett sengustaviansk av Anders Hellman

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ANDERS HELLMAN d.y. (stolmakare i Stockholm ca 1800-1825/29), taburett, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad AHM, Stockholms stolmakarämbetessigill, träskuren dekor, bladhölstrade avsmalnande kannelerade ben, sitthöjd 43 cm

Smärre lagningar

485302

2017-09-17