Tebord med motiv av Forsmark
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
TEBORD, 1700-talets andra hälft, sannolikt tillverkat vid Rörstrand, bricka av fajans med dekor i rosa camaieu med motiv från Forsmarks bruk, märkt Forsmark, ställ i sengustaviansk stil, mahognyfanerat, kortsidorna med utdragbara ljusbrickor, beslag och hjultrissor i delvis förgylld mässing, höjd 73, 91 x 63 cm
LITTERATUR: Hans Frölich: Bröderna Elias och J. F. Martins gravyrer, Stockholm 1953, sidan 118f, jämför konturetsning av Martin Rudolf Heland, Utsigt af Forssmarck Roslags Wägen ifrån Stockholm
Slott och herresäten i Sverige, Västergötland, Dalsland & Värmland, Malmö 1968, sidan 348, ett snarlikt tebord, tillverkat vid Rörstrand, med kvällsmotiv från Forsmark omnämnt på Värmlands-Säby
Brickan med lagningar, skador och slitage, stället senare, skador, enstaka delar saknas
485405
2017-09-17