Tebord med motiv av Forsmark

Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark
Tebord med motiv av Forsmark

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

TEBORD, 1700-talets andra hälft, sannolikt tillverkat vid Rörstrand, bricka av fajans med dekor i rosa camaieu med motiv från Forsmarks bruk, märkt Forsmark, ställ i sengustaviansk stil, mahognyfanerat, kortsidorna med utdragbara ljusbrickor, beslag och hjultrissor i delvis förgylld mässing, höjd 73, 91 x 63 cm

LITTERATUR: Hans Frölich: Bröderna Elias och J. F. Martins gravyrer, Stockholm 1953, sidan 118f, jämför konturetsning av Martin Rudolf Heland, Utsigt af Forssmarck Roslags Wägen ifrån Stockholm

Slott och herresäten i Sverige, Västergötland, Dalsland & Värmland, Malmö 1968, sidan 348, ett snarlikt tebord, tillverkat vid Rörstrand, med kvällsmotiv från Forsmark omnämnt på Värmlands-Säby

Brickan med lagningar, skador och slitage, stället senare, skador, enstaka delar saknas

485405

2017-09-17