Specialauktion Allmoge bonad
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BONAD, Dalarna, sannolikt Rättvik, 1830-tal, med text "Droningen Afrikaarabin kommer Til Konung Salmon till at försöka honom med gåtor hand_med gull och_", målad på papper uppfodrad på pannå, ca 126x180 cm
PROVENIENS: Olisgården, Rättvik
485555
2017-10-16